۱۲ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

تصورات بیماران از روز عمل

خرداد ۱۲, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

تصورات بیماران از روز عمل

ممکن است از خود بپرسید که چرا به تصورات بیماران از روز عمل اهمیت داده می‌شود. اگر کسی تصمیم به کاشت مو بگیرد، کافی است در روز عمل بر روی تخت عمل دراز بکشد و آن را به صورت بکر تجربه کند. در اینصورت دقیقا متوجه خواهد شد که ماهیت کاشت مو چیست و دیگر نیازی به توصیف دیگران ندارد.( کاشت مو کرج )
در فصول گذشته درباره اهمیت مو، روند طاسی، تکنیک FUT و اصول اولیه کاشت مو در نواحی مختلف سر توضیح دادیم، با اینحال به نظر می‌رسد که هرچه اطلاعات بیماران درباره این نوع جراحی بیشتر باشد با آمادگی بیشتر و بدون تحمل هیجانات غیرضروری عمل را پشت سر خواهند گذاشت. به همین علت تجربیات پزشک در آماده‌سازی روانی بیماران و جلب اطمینان آنان ارزشمند است. تنها در این صورت است که بیماران با خاطره خوش از اتاق عمل خارج خواهند شد.
معمولا فردی که برای کاشت مو مراجعه می‌کند مختصری دلشوره، نگرانی و احساسات ضدونقیض دارد. او هزینه زیادی بابت این عمل پرداخت کرده و تا حدودی از نتیجه کار نامطمئن است. لازم به ذکر است که نتیجه نهایی کاشت مو پس از یک‌سال حاصل خواهد شد بنابراین کاشت مو برای افرادی که خواهان نتیجه فوری هستند مناسب نیست.
گاهی اوقات ممکن است بیمار کلا از جراحی بترسد. برخی از افراد از دوران کودکی و یا از جراحی‌های قبلی خاطرات ناگواری دارند که موجب می‌شود در مواجهه با هر نوع اقدام پزشکی دچار اضطراب شدید شوند.
احساس ناخوشایند بیماران می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد. مثلا در برخی موارد بیماران تصور می‌کنند که حین عمل به اندازه کافی به آنها توجه نمی‌شود علت آنست که بیماران با اعضای تیم جراحی به اندازه خود جراح آشنایی ندارند و گاهی اوقات اصطلاحات تخصصی عجیب و غریبی بین اعضا رد و بدل می‌شود که برای آنها نامفهوم است. در برخی از مواقع نیز مثلا در زمان ایجاد منافذ پوستی، اعضا سکوت کامل اختیار می‌کنند. بهمین جهت بیمار احساس می‌کند از او غفلت شده است. از سوی دیگر تجویز داروی خواب‌آور مختصری احساس گیجی ایجاد می‌کند و اجازه نمی دهد بیمار جزئیات عمل را دقیقا مشاهده کند.
بیماران اغلب ترجیح می‌دهند که دیگران از عمل آنها مطلع نشوند و مخفی نگه داشتن این موضوع برایشان فوق‌العاده مهم است. معمولا افراد نگران هستند که عمل‌شان به نحوی لو برود یا بعد از عمل قیافه احمقانه‌ای پیدا کنند. آنها درباره ظاهر خود بعد از کاشت مو، کنجکاوی وسواس گونه‌ای نشان می‌دهند. توجه داشته باشید که اقدام افراد برای بهبود ظاهرشان واقعا به دیگران ارتباطی ندارد.
بیماران باید بدانند اعضای تیم کاشت مو به اصل رازداری کاملا پایبندند و از تلاش آنان برای بهبود کیفیت زندگی خود حمایت می‌کنند. این امر در کاهش اضطراب و حفظ آرامش بیماران نقش مهمی دارد. ضمنا نباید نقش یک همسر یا دوست حامی را قبل و بعد از عمل نادیده گرفت.